سرمایه گذاری امن و بدون استرس

info @berelianpm.com

Search
Close this search box.

بررسی واقعیت‌های بازار در سه ماه سوم سال ۲۰۲۳

بررسی واقعیت‌های بازار در سه ماه سوم سال 2023

فهرست

خلاصه

  • سهام و اوراق قرضه جهانی در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ سقوط کرد و ترس از کاهش پیوسته در هر دو طبقه دارایی را افزایش داد، همانطور که در سال ۲۰۲۲ مشاهده شد.
  • تورم ثابت، افزایش نرخ بهره و سطوح بالای بدهی خطراتی را برای اقتصاد و بازارهای سهام ایجاد می‌کند.
  • سرمایه‌گذاران می‌توانند با تمرکز بر ترازنامه‌های قوی، جریان‌های نقدی جذاب، تنوع بخشیدن به دارایی‌ها و حفظ اختیاری بودن، در محیط چالش‌برانگیز حرکت کنند.
 
بررسی واقعیت‌های بازار در سه ماه سوم سال 2023

چشم انداز سرمایه گذاری: تورم، رکود، یا هر دو

سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ زنگ خطری برای بسیاری از سرمایه گذاران بود، زیرا بازارهای سهام در نیمه اول سال به طور بی امان صعودی کردند. سهام و اوراق قرضه جهانی در سه ماهه سوم سقوط کردند، و همانطور که در سال ۲۰۲۲ مشاهده شد، ترس از افت مرتبط در هر دو طبقه دارایی را افزایش دادند. واقعیت این است که بازارها دیگر نمی‌توانند خطرات احتمالی ناشی از افزایش نرخ‌های بهره در سطح‌های شوم بدهی را نادیده بگیرند. کسری‌های مالی در ایالات متحده نزدیک به ۸ درصد تولید ناخالص داخلی مشخص است که کمکی نمی‌کند، و تصور وجود دولتی را افزایش می‌دهد که نمی تواند بار نرخ‌های بهره بالاتر را که به سرعت توسط بانک مرکزی آن افزایش یافته است به دوش بکشد.

بازارهای سهام، شاید به‌طور شگفت‌انگیزی، ابتدای سال را با بهره‌مندی از تعدیل تورم و امید به کاهش نرخ‌های بهره در رویا سپری کردند. به طرز ناخوشایندی، تورم ناپدید نشده و در واقع حتی در اقتصادهایی مانند ایالات متحده دوباره افزایش یافته است. این یک فراخوان جسورانه است که باور کنیم تورم در سه ماهه آینده با توجه به پس‌زمینه کنونی پژمرده خواهد شد و خواهد مرد. قیمت نفت به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی هر روز بالاتر می‌رود. تورم دستمزد همچنان چسبنده است و با اعتصابات کارگری در صنایع مختلف افزایش خواهد یافت. و به نظر می‌رسد کسری‌های مالی عظیمی که به ندرت در خارج از زمان جنگ دیده می‌شود، بازگشت به درآمدزایی بدهی را ضروری می‌کند. بررسی واقعیت سه ماهه سوم احتمالاً متوجه این موضوع است که نرخ‌های بهره برای مدت طولانی‌تری بالاتر می‌مانند و بخش‌هایی از اقتصاد را تهدید می‌کنند یا اینکه یک رکود نگران‌کننده در آستانه وقوع است. در هر صورت، بعید است که سهام از ادامه ضعف در آینده فرار کنند. در واقع، بسیار غیرمعمول است که ببینیم سهام پس از افزایش نرخ‌ها به این شکل تهاجمی بالا می‌روند.

۴۰ سال افزایش بدهی و کاهش نرخ بهره، اکنون بدهی افزایش یافته و نرخ بهره افزایش یافته است

با این خطر که مانند یک رکورد شکسته به نظر برسد، از سرمایه گذاران می‌خواهیم که خطر بدهکاری ناامیدکننده دولت‌هایی مانند ایالات متحده را به طور جدی در نظر بگیرند. در ایالات متحده، بدهی عمومی به تولید ناخالص داخلی نزدیک به ۱۲۰ درصد است که اساساً دو برابر بیشتر از سال ۲۰۰۸ بود.

بدهی فدرال ایالات متحده به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی (OMB؛ فدرال رزرو سنت لوس؛ از FRED)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *