سرمایه گذاری امن و بدون استرس

info @berelianpm.com

Search
Close this search box.

پشت سر رکود کالاها چیست؟

پشت سر رکود کالاها چیست؟

فهرست

خلاصه

  • قیمت بسیاری از کالاها در بیشتر سال ۲۰۲۳ در رکود بوده است. فعالیت اقتصادی ضعیف در چین بخش بزرگی از تقصیر را بر عهده دارد، اما این تمام ماجرا نیست.
  • علاوه بر ضعف اقتصادی در چین، چالش بسیار مهم دیگر برای بازارهای کالا، قدرت دلار آمریکا است.
  • کاهش قیمت محصولات کشاورزی در سال ۲۰۲۳ نمونه‌ای کلاسیک از ترکیبی از کاهش تقاضای چین و دلار قوی آمریکا است.
 
پشت سر رکود کالاها چیست؟

در یک نگاه

  • زمانی که دلار در حال افزایش است، کالاها ممکن است در افزایش قیمت با مشکل مواجه شوند.
  • تقاضای ضعیف از سوی چین و دلار آمریکا انعطاف پذیر به عنوان باد مخالف برای مس عمل کرده است.

قیمت بسیاری از کالاها در بیشتر سال ۲۰۲۳ در رکود بوده است. فعالیت اقتصادی ضعیف در چین بخش بزرگی از تقصیر را بر عهده دارد، اما این تمام ماجرا نیست.

علاوه بر ضعف اقتصادی در چین، چالش بسیار مهم دیگر برای بازارهای کالا، قدرت دلار آمریکا است. کالاها بر حسب دلار آمریکا هستند و کالاها اغلب به عنوان پوششی در برابر ضعف دلار آمریکا در نظر گرفته می شوند. بنابراین، زمانی که دلار در حال افزایش است، همانطور که قبلا بوده است، کالاها ممکن است در افزایش قیمت با مشکل مواجه شوند.

کاهش قیمت محصولات کشاورزی در سال ۲۰۲۳ نمونه ای کلاسیک از ترکیبی از تقاضای پایین چین و دلار آمریکا قوی است و برخی نگرانی های مربوط به آب و هوا در حال حاضر تأثیر کمتری دارند.

نسبت قیمت به درآمدسهم P/E

مس، که به عنوان عاملی برای رشد جهانی در نظر گرفته می شود، در حال کاهش نیز بوده است. با این حال، توجه می‌کنیم که ضعف مس احتمالاً بیشتر به ضعف چین مربوط می‌شود تا قدرت دلار آمریکا یا اتکای اقتصادی ایالات متحده، زیرا چین واردکننده بزرگ مس است.

 

نمودار فیوچر مس

عرضه و ژئوپلیتیک فراتر از چین و دلار آمریکا می تواند تفاوت ایجاد کند. در طول دوره ژوئیه تا سپتامبر، نفت خام ایالات متحده روند نزولی کالاها را کاهش داد و به سمت بالا حرکت کرد، اما در اوایل اکتبر به شدت کاهش یافت.

فیوچر نفت خام آمریکا

افزایش تولید نفت در تابستان ۲۰۲۳ بیشتر به انضباط تولید توسط عربستان سعودی نسبت داده شد. اما پس از آن نگرانی در مورد چین و ضعف بالقوه ایالات متحده به دلیل افزایش بازده اوراق قرضه، آن را به سمت دیگری سوق داد، تا زمانی که تنش های سیاسی خاورمیانه این ترکیب را ایجاد کرد.

پست اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *