سرمایه گذاری امن و بدون استرس

info @berelianpm.com

Search
Close this search box.

اخبار ۶ آبان ۱۴۰۲

اندر احوالات بازار نفت

فهرست

اندر احوالات بازار نفت پیش بینی ۹۵ دلاری

قیمت نفت  روز جمعه به دلیل نگرانی از گسترش تنش در اسرائیل و غزه به درگیری گسترده‌تر که می‌تواند عرضه جهانی نفت خام را مختل کند، حدود ۳ درصد افزایش یافت و به بالاترین حد یک هفته‌ای رسید.

معاملات آتی برنت با ۲.۵۵ دلار یا ۲.۹ درصد افزایش به ۹۰.۴۸ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۲.۳۳ دلار یا ۲.۸ درصد افزایش به ۸۵.۵۴ دلار رسید.

تحولات خاورمیانه تا کنون مستقیماً بر عرضه نفت تأثیری نداشته است، اما بسیاری از اختلال در صادرات از سوی تولیدکننده بزرگ نفت خام و حامی حماس، ایران و دیگران بیم دارند.

هم چنین تحلیلگران گلدمن ساکس پیش بینی خود از قیمت نفت خام برنت در سه ماهه اول ۲۰۲۴ را ۹۵ دلار در هر بشکه حفظ کردند اما افزودند که کاهش صادرات ایران می تواند باعث افزایش ۵ درصدی قیمت شود.

از طرفی هزینه های مصرف کننده ایالات متحده در سپتامبر افزایش یافت، اما در اوایل سال ۲۰۲۴ کاهش پیدا خواهد کرد. برخی از اقتصاددانان معتقدند که فدرال رزرو ایالات متحده برای مبارزه با تورم، نرخ بهره را افزایش داده است، که می تواند رشد اقتصادی را کاهش دهد و تقاضای نفت را کاهش دهد.

اندر احوالات بازار نفت

ذخایر مس و کاهش ۱۲ درصدی آن در هفته گذشته

ذخایر مس در انبارهای تحت نظارت بورس های اصلی ۱۲ درصد در هفته گذشته کاهش یافت و به ۳۷۰ هزار تن رسید، ۱۱ هزار تن در بورس لندن کاهش یافت در حالی که موجودی شانگهای با کاهش ۲۷ هزار تنی به پایین‌ترین حد در ۲ سال گذشته رسید. مس با داشتن محدوده حمایتی در منطقه ۳.۵۴ دلاردر هر پوند، به شکستی بالای ۳.۶۷۵ دلار نیاز دارد تا سنتیمنت را به حالت خنثی بازگرداند

توضیحات :

مارکت سنتیمنت یا احساسات بازار برای نشان‌دادن احساس یک گروه درباره بازار یا اقتصاد طراحی شده است. این شاخص که مبتنی بر روان‌شناسی بازار است، تلاش می‌کند احساسات بازار را در قالب ارقام یا گرافیکی تعیین کند تا پیش‌بینی کنند چگونه باورها و موقعیت‌های فعلی ممکن است بر رفتار آینده بازار تاثیرگذار باشد.

ذخایر مس و کاهش 12 درصدی آن در هفته گذشته

سقوط شاخص PMI خدمات آلمان

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد شاخص مدیران خرید بخش خدمات آلمان در اکتبر ۲۰۲۳ از ۵۰.۳ در ماه قبل به ۴۸ سقوط کرد که به شدت کمتر از انتظارات بازار یعنی  ۵۰ بود تا دومین انقباض در بخش خدمات آلمان در سال جاری را نشان دهد .براساس این گزارش فعالیت های تجاری جدید برای ارائه دهندگان خدمات به پایین ترین سطح خود از زمان سقوط ناشی از همه گیری کرونا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ کاهش یافت.

در این میان، ادامه رکود در بخش خدمات آلمان ، شرکت ها را مجبور کرد تا تعداد کارکنان خود را کاهش دهند. از نظر قیمت، تورم هزینه تولید کمترین میزان از ماه می ۲۰۲۱ بود، اما در استانداردهای کلی همچنان بالا باقی ماند، زیرا افزایش دستمزدها باعث افزایش تورم هزینه های ساختاری شد. چشم انداز آتی بخش خدمات آلمان نشان می دهد ارائه دهندگان خدمات خوش بینی محتاطانه ای را برای تجارت در سال آینده نشان دادند و به بالاترین حد چهار ماهه رسیدند.

منبع: Euronews

سقوط شاخص PMI خدمات آلمان

ادامه تنش ها در خاورمیانه، افزایش شدید قیمت طلا

در اواسط هفته گذشته شاهد کاهش نسبی تنش ها در خاورمیانه بودیم. اما از چند روز گذشته و با هدف قرار گرفتن برخی نیروهای آمریکایی در مرز عراق و سوریه و هشدار بایدن به ایران به

منظور اقدام تلافی جویانه، ورود بیشتر نیروهای آمریکایی به منطقه و  شروع حمله زمینی اسرائیل به غزه در پی به بن بست رسیدن مذاکرات تبادل اسرا، احتمال گسترده تر شدن نزاع در خاورمیانه بسیار افزایش یافته و این موضوع باعث افزایش قیمت طلا و نفت شده است. به طوری که قیمت طلا در روز جمعه در بحبوحه خطرات ژئوپلیتیکی فزاینده از مرز ۲۰۰۰ دلار اونس گذشت.

ادامه تنش ها در خاورمیانه، افزایش شدید قیمت طلا

عدم تغییر نرخ بهره حوزه یورو

در روز پنجشنبه، بانک مرکزی حوزه یورو تصمیم به عدم تغییر نرخ بهره و ثابت نگه داشتن آن گرفت. این ثبات پس از ۱۰ بار افزایش متوالی نرخ بهره اتفاق افتاد. این موضوع باعث افزایش تقاضای خرید اوراق قرضه دولتی شد. سرمایه گذاران انتظار دارند نرخ بهره حوزه یورو به پیک خود رسیده باشد. شاخص PMI نیز به کانال ۴۶ رسیده و پنجمین ماه متوالی است که کمتر از ۵۰ است و نشان دهنده کاهش فعالیت و کوچک شدن نسبی بخش کالا و خدمات است.

عدم تغییر نرخ بهره حوزه یورو

بازگشت اوره گرانول خاورمیانه به زیر ۴۰۰ دلار

قیمت اوره گرانول خاورمیانه در محدوده ۳۸۰-۳۸۶ دلار و اوره گرانول ایران در محدوده ۳۴۰-۳۵۰ دلار قرار گرفت.

خاورمیانه همچنان در کانون توجه قرار دارد، اگرچه هیچ اختلالی در صادرات کود از زمان آغاز تنش ها وجود نداشته است. سنتیمنت اوره پس از مناقصه ۲۰ اکتبر IPL در هند نزولی تر شد.

مناقصه خرید اوره هند با تضمین ۱.۶۵میلیون تن به پایان رسید. این مقدار کمی بالاتر از انتظارات اولیه است اما کمتر از آن چیزی است که برخی تصور می‌کردند (۲ میلیون) زمانی که ۴ میلیون تن عرضه شده بود.این احتمالاً نیازهای خرید هند را برای باقیمانده ۲۰۲۳ برطرف می کند.

قیمت آمونیاک پس از افزایش های اخیر تغییر چندانی نداشت. بازگشت عرضه طولانی مدت از عربستان سعودی ممکن است افزایش بیشتر قیمت ها را محدود کند، اگرچه ناظران به دقت تحولات بازار گاز طبیعی اروپا را زیر نظر دارند.

منبع: نشریه argus

بازگشت اوره گرانول خاورمیانه به زیر 400 دلار

سبقت نفت ایران از عربستان در واردات دریایی نفت چین

ایران در ماه اکتبر از عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تامین کننده نفت چین از طریق دریا پیشی گرفته است (روسیه از نظر نفت صادر شده از طریق لوله در رتبه اول باقی مانده است)، به لطف کاهش گسترده ذخایر شناور نفت خام ، میانگین ورود نفت خام ایران بیش از ۱.۸ میلیون بشکه روز بوده است که یک رکورد جدید است.

منبع: commolady

سبقت نفت ایران از عربستان در واردات دریایی نفت چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *