سرمایه گذاری امن و بدون استرس

info @berelianpm.com

Search
Close this search box.

گواهی های سپرده کالایی در راه بورس کالا

گواهی های سپرده کالایی

فهرست

الگوی تنظیم بازار جدیدی توسط دولت در حال تهیه و آماده سازی است. در این الگو به شرکت های تولیدی اجازه داده شده است تا در قرارداد هایی با افق زمانی ۶ تا ۱۲ ماهه و به صورت قالب معاملاتی کشف پریمیوم ، محصولات خود را تا سقف ۵۰% حجم تولید ، در بورس کالا عرضه و در صورت نبود مشتری آن را صادر کنند. لازم به ذکر است که قیمت این کالا ها در بازه قیمت های معاملاتی روز بورس کالا در تاریخ تحویل خواهد بود.

آیا اشخاص هم میتوانند از بورس کالا خرید کنند؟

خوشبختانه در سیاست گذاری این طرح ، این امکان فراهم شده است که در کنار تولیدکنندگان و کارخانجات ، تجار و معامله گران حوزه کالا نظیر فولاد و آهن نیز به معاملات این ابزار بپردازند. به همین منظور بورس کالا اقدام به پذیرش انبار های کالایی کرده تا پس از خرید توسط اشخاص ، این دسته از کالا ها به انبارهای گفته شده هدایت شوند. کارخانجات و تولیدکنندگان بزرگی نظیر کویر و فولاد مبارکه هم اکنون در حال پذیرش انبار های خود بدین منظور نزد بورس کالا هستند. در همین راستا و در ادامه ، به عنوان مثالی به بررسی نقش کارخانه کویر در این زمینه میپردازیم.

معرفی شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر

شروع فعالیت شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر به سال ۱۳۷۹ برمیگردد و ابتداً با نام شرکت بازرگانی بین المللی سپید فراب نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت اصلی شرکت به طور خلاصه عبارت است از: تولید انواع شمش فولادی ، میلگرد ساده و آجدار ، انواع تیرآهن ، واردات و صادرات کالاهای مجاز و مواد اولیه کارخانجات ، نصب ، مونتاژ و راه اندازی ماشین آلات و کارخانجات صنعتی و تولیدی. این شرکت به جهت بهرمندی از ظرفیت های مناسب تولیدی و عرضه انواع محصولات در حوزه فولاد ، پیشاپیش اقدام به راه اندازی انبار های مناسب و استاندارد در زمینه این موضوع نموده و آمادگی دارد تا با تایید و ابلاغ نهایی این قانون ، ظرفیت های ذخیره سازی و انبار داری خود را در اختیار بورس کالا قرار داده و گام مهمی در عملیاتی نمودن این ابزار پر کاربرد بردارد.

مزایای ذخیره و انباره سازی کالایی

از نگاه بازار و اقتصاد کشور این طرح موجب ثبات بیشتر در قیمت ها شده و به نحوی باعث میشود تا از قیمت گذاری دستوری نیز دوری شود. همچنین در میان مدت با ذخیره سازی قسمتی از محصولات داخل انبار ها ، از وقوع شرایطی مانند تابستان پیشین که به جهت بحران های تولید برق ، صنایع با توقف تولید مواجه شدند و در ادامه به دلیل کمبود کالا در بازار ، قیمت ها فاز های نجومی به خود گرفتند ، جلوگیری شده و با تامین به موقع کالاها امنیت اقتصادی را برای فعال بازار ها محیا میشود.

مزایای خرید تجار و اشخاص از بورس کالا

 با برقراری امکان معاملات برای حقیقی های بازار ، افراد میتوانند در مواقعی که پیشبینی و تحلیل رشد قیمتی کالا ها را دارند ، به صورت مستقیم به معامله کامودیتی ها پرداخته و بدون نگرانی بابت محل ذخیره سازی به کسب سود از این طریق نیز بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *