سرمایه گذاری امن و بدون استرس

info @berelianpm.com

Search
Close this search box.

اخبار مهم بازارهای جهانی ۲۵ مهر

ونزوئلا در آستانه رفع تحریم بانکی

فهرست

تازه ترین آمارهای تجارت خارجی منطقه یورو

منطقه یورو در آگوست ۲۰۲۳ مازاد تجاری ۶.۷ میلیارد یورویی را ثبت کرد در حالی در مدت مشابه سال قبل با کسری ۵۴.۴ میلیارد یورویی روبرو شده بود. واردات منطقه یورو با ۲۴.۶ درصد کاهش به ۲۱۴.۹ میلیارد یورو رسید، در حالی که صادرات با ۳.۹ درصد کاهش به ۲۲۱.۶ میلیارد یورو رسید.

در ژانویه تا آگوست، مازاد ۸.۱ میلیارد یورو در مقایسه با ۲۴۲.۹ میلیارد یورو کسری در دوره مشابه سال قبل بود. از سوی دیگر، اتحادیه اروپا کسری تجاری ۹.۸ میلیارد یورویی را در هشت ماهه اول سال ثبت کرد که از ۳۱۱.۴ میلیارد یورو در سال ۲۰۲۲ کاهش یافت.

واردات با کاهش ۱۳.۶ درصدی به ۱۷۰۱ میلیارد یورو رسید که عمدتاً ناشی از کاهش انرژی است. صادرات با ۲ درصد افزایش به ۱۶۹۱ میلیارد یورو رسید که در راس آنها ماشین آلات و وسایل نقلیه (۱۲.۴ درصد) و غذا و نوشیدنی (۳.۴ درصد) قرار داشت. کسری تجاری منطقه یورو با روسیه (۹.۷ میلیارد یورو از ۱۱۶.۳ میلیارد یورو) و چین (۱۹۷.۶ میلیارد یورو از ۲۵۹.۵ میلیارد یورو) کاهش یافت.

منبع:Euronews

تازه ترین آمارهای تجارت خارجی منطقه یورو

نفت: موافقت مادورو با انتخابات آزاد، ونزوئلا در آستانه رفع تحریم

قیمت نفت روز سه‌شنبه پس از کاهش بیش از یک دلاری در روز دوشنبه به دلیل امید به کاهش تحریم‌های آمریکا علیه  ونزوئلا و همزمان با تشدید تلاش‌های واشنگتن برای جلوگیری از تشدید جنگ بین اسرائیل و حماس، تثبیت شد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳ سنت افزایش به ۸۹.۶۸ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۱۱ سنت کاهش به ۸۶.۵۵ دلار در هر بشکه رسید.

به گفته منابع متعدد، دولت و اپوزیسیون ونزوئلا قرار است روز سه‌شنبه مذاکرات طولانی‌مدت تعلیق را از سر بگیرند که نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور گفت، به نفع انتخابات آینده ۲۰۲۴ خواهد بود، اقدامی که می‌تواند به کاهش تحریم‌ها منجر شود.

از سال ۲۰۱۹، ایالات متحده صادرات نفت ونزوئلا، یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را برای مجازات دولت مادورو پس از انتخابات سال ۲۰۱۸ که واشنگتن به دلیل نقض حقوق بشر آن را ساختگی می دانست، تحریم کرده است.

هر دو شاخص نفت هفته گذشته به دلیل ترس از گسترش درگیری در خاورمیانه افزایش یافتند و شاخص جهانی برنت ۷.۵ درصد افزایش یافت که بالاترین رشد هفتگی از فوریه بود.

همچنین ANZ Research  روز سه‌شنبه در یادداشتی اعلام کرد: «خطرات همچنان پابرجاست و وزیر امور خارجه ایران هشدار داد که گسترش احتمالی جنگ در جبهه‌های دیگر به مرحله اجتناب‌ناپذیر نزدیک می‌شود»..شایان ذکر است که دولت بایدن به دنبال راه هایی برای افزایش جریان نفت به بازارهای جهانی برای کاهش قیمت های بالا بوده است. اما هرگونه افزایش واقعی تولید نفت توسط ونزوئلا به دلیل عدم سرمایه گذاری های اخیر زمان بر خواهد بود.

ونزوئلا در آستانه رفع تحریم بانکی

رهایی از تله فقر؛ چگونه؟ یک‌سوم از جمعیت کشور در زیر خط فقر

هفدهم اکتبر (۲۵مهرماه) روز جهانی ریشه‌کنی فقر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال۱۸۰۰ حدود ۸۵درصد از جمعیت جهان در فقر مطلق قرار داشتند که در سال۲۰۲۲ این رقم به ۸ درصد کاهش یافته است.

نکته قابل توجه این است که در سه دهه اخیر روند فقرزدایی در بسیاری از کشورها نظیر چین با موفقیت همراه بوده و در حال حاضر کشورهایی نظیر هند که جمعیت فقیر بالایی دارد، رویه مشابهی را در پیش گرفته است. درحالی‌که فرمول موفق فقرزدایی، در بسیاری از کشورهای شرق آسیا و آفریقایی در دستور کار قرار گرفته است، اما در چنین شرایطی فقر در ایران طی یک دهه اخیر پررنگ شده است و حدود یک‌سوم از جمعیت کشور در زیر خط فقر قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *