سرمایه گذاری امن و بدون استرس

info @berelianpm.com

Search
Close this search box.

حداقل مبلغ سرمایه سبدگردانی

حداقل مبلغ سبدگردانی برلیان چقدر است؟

فهرست

یکی از شیوه ‌های مناسب سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس استفاده از خدمات سبدگردان است. برای استفاده از این خدمات نیاز است تا ابتدا با شرایط آنها آشنا شوید. از جمله این شرایط حداقل مبلغ سبدگردان است. حداقل مبلغ سبدگردانی یا به اختصار PMR برای همه شرکت‌های مدیریت دارایی و سبد گردان در همه دنیا وجود دارد. حتی در سال ۲۰۲۴ شرکت‌های بزرگی مانند بلک راک (BlachRock)، آلیانز (Allianz) و آموندی (Amundi) نیز برای مشتریان خود این محدودیت را در نظر دارد. حداقل مبلغ سرمایه گذاری چرا تعیین می‌شود؟ این مبلغ برای همه شرکت‌ها ثابت است؟

حداقل مبلغ سبدگردانی برلیان چقدر است؟
حداقل مبلغ سبدگردانی برلیان چقدر است؟

سبدگردان

سبدگردانی به شیوه‌ای از سرمایه‌گذاری اطلاق می‌شود که در آن شخص سرمایه گذار، مبلغی از سرمایه خود را برای ایجاد سبد اختصاصی در بورس در نظر می‌گیرد (مبلغ سبدگردانی)، سپس ایجاد و مدیریت سبد سهام برای سرمایه گذاری در بورس را به شرکت‌های سبدگردان می‌سپارد. در این حالت کل فرایند خرید و فروش سهام به عهده شرکت سبدگردان است. بنابراین، در این روش مدیریت سرمایه گذاری بر عهده کارشناسان و تحلیلگران شرکت سبدگردان قرار می‌گیرد.

شرکت‌های سبدگردان که دارای مجوز فعالیت‌اند، دارای تحلیلگران و معامله‌گران حرفه‌ای و مورد تایید هستند. هرکدام از آنها نقش معینی در انجام فرایند سبدگردانی و مدیریت سرمایه‌ای که شرکت سبدگردان جذب کرده است دارند. بنابراین هر شرکت سبد گردان چارچوب و قوانین خاصی برای انجام فعالیت‌های مربوط به سبد گردانی برای سرمایه گذاران خود است. واضح است که نمی‌توانیم از همه‌ی سبدگردان‌ها، انتظار یکسانی در نحوه انجام سبد گردانی و شروط آن داشته باشیم. سبدگردانی چیست؟

حداقل مبلغ سبدگردانی

طبق تبصره ۲ بند ۲۱ ماده ۸ دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان در زمان انعقاد قرارداد سبدگردانی فی مابین شرکت سبد گردان و سرمایه‌گذار، ارزش سبداختصاصی مشتری ( چه سهام چه صندوق سرمایه گذاری چه وجه نقد) باید حداقل ۱۰۰ میلیون ریال باشد. اما شرکت‌های سبدگردانی این اختیار را دارند که یک حداقل مبلغی را برای شروع سبدگردانی اعلام کرده و از آن مبلغ به پایین‌تر را رد کنند. البته نمی‌توان ایرادی به این سیاست گرفت زیرا قطعاً چارچوب و ضوابط فعالیت این شرکت‌ها این‌گونه ایجاب می‌کند.

برای درک بهتر مسئله در نظر بگیرید که اگر شرکت سبدگردان مورد نظر شما حداقل سرمایه برای سبدگردانی را یک میلیارد تومان در نظر گرفته است، شما باید حداقل این مقدار سرمایه یا بیشتر از این مقدار را داشته باشید تا بتوانید با این شرکت همکاری نموده و قرارداد سبدگردانی امضا کنید. در غیر این صورت می‌توانید دنبال شرکت سبدگردان دیگری باشید که برای حداقل سرمایه در شروع سبد گردانی مبلغ پایین‌تری معین نموده است. 

حداقل سرمایه سبدگردان‌های مختلف

بعضی شرکت‌های سبد گردان حداقل مبلغی را برای شروع سرمایه‌گذاری مشخص نمی‌کنند. معمولاً این شرکت‌ها تازه شروع به فعالیت کرده‌اند پس برای آنها ضروری است که مشتری جذب کنند و بتوانند رزومه مناسبی برای فعالیت خود ایجاد نمایند. پس تصمیم گرفته‌اند با ارقام پایین هم کار کنند. بدیهی است شرکت‌های تازه تاسیس هم پس از گذشت چند سال با توجه به جذب مشتری‌های مناسب و دارا شدن رزومه کاری قابل توجه، اقدام به تعیین یک کف مبلغ جدید می‌نمایند. 

در بعضی سبد گردان‌ها نیز حداقل مبلغ ثابت وجود ندارد بلکه پس از آشنایی با سرمایه گذار و برگزاری جلسه مشاوره حداقل مبلغ برای سبدگردانی را اعلام می‌نمایند. با وجود این اکثر سبدگردان‌ها دارای حداقل سرمایه سبدگردانی هستند. این مبلغ از ۵۰۰ میلیون یا کمی کمتر شروع می‌شود، تا برخی از شرکت‌های سبدگردان که عددی بالای ۷ میلیارد تومان نیز برای حداقل مبلغ سبدگردانی اعلام می‌کنند.

نکته مهم در تصمیم‌گیری

نکته مهم در این بحث این است که اصلی‌ترین قدم برای سرمایه گذار انتخاب بهترین و کارآمدترین شرکت سبدگردان برای سرمایه گذاری است. موضوعی که همواره مشکل بزرگی برای سرمایه‌گذاران بورس بوده است. قابل ذکر است که توجه به این نکته که سبدگردان سبد اختصاصی شما را چگونه تشکیل داده و مدیریت می‌کند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این مورد بستگی به این دارد که شرکت تا چه اندازه به موارد مورد نظر برای شما در سرمایه گذاری و شخصیت شما آگاه می‌شود و اهداف شما از سرمایه‌گذاری را معلوم می‌کند. 

در شرکت‌های سبدگردان پیش ار انعقاد قرارداد، جلسه مصاحبه و مشاوره با شخص سرمایه گذار تشکیل می‌گردد. این جلسات می‌تواند دید بهتری به آنها بدهد و هم اینکه کارشناسان شرکت با میزان ریسک پذیری و روحیه سرمایه گذار شما بیشتر آشنا می‌شوند.

در نظر داشته باشید که شما پس از امضای قرارداد سبدگردانی، مدیریت سرمایه خود را به شرکت سبد گردانی مربوطه می‌سپارید؛ به همین خاطر ضروری است سبدگردانی را انتخاب کنید که تیم عملیات تیز هوش و قدرتمند در تحلیل داشته باشد و همچنین طی جلسات مصاحبه و مشاوره با روحیات و سطح ریسک پذیری و اهداف شما از سرمایه گذاری آشنایی پیدا کنند تا بتوانند در شرایط مختلف بازار بهترین تصمیم را برای سرمایه شما اتخاذ کنند.

چرا حداقل سرمایه سبدگردان تعیین می کنند؟

هر شرکت سبدگردان درآمد خود را از میزان کارمزد حاصل از فعالیت سبدهای در اختیار خود بدست می‌آورد. پس هر چقدر سرمایه (AUM) بیشتری جذب کند درآمد بیشتری هم برای خود کسب می‌کند. این به معنای کاهش حداقل سرمایه سبدگردانی است! اما سازمان بورس جهت حفظ حقوق سرمایه‌گذاران، برای هر میزان سرمایه و سبد تحت مدیریت محدودیت‌های تعیین کرده است. 

این قوانین باعث افزایش هزینه‌های شرکت سبدگردان می‌شود. هر شرکت سبد گردان جهت مدیریت هزینه‌ها و سودآوری خود این حداقل مبلغ سبدگردانی را تعیین می‌کند. پس شرکت‌های سبدگردانی مبالغ مختلفی را برای حداقل سرمایه ممکن است در نظر بگیرند.

آیا برای سرمایه های کمتر راه حلی وجود دارد؟

چند راه حل برای محدودیت حداقل مبلغ سرمایه سبدگردان:

۱. خرید صندوق سرمایه‌گذاری

۲. صرف زمان برای آموزش و مدیریت پرتفوی

۳. تجمیع سرمایه‌های خانوادگی

حداقل مبلغ سرمایه سبدگردان برلیان:

حداقل مبلغ لازم سبدگردان برلیان برای ثبت قرار داد با افراد پس از ریسک‌سنجی مشخص می‌شود. جهت انجام ریسک‌سنجی کلیک کنید. اما به طور کلی، شما با حداقل سرمایه سبدگردانی از مبلغ حدود ۵۰۰ میلیون تومان می‌توانید درخواست سبدگردانی خود را برای سبدگردان برلیان ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *